Úsmev klauna a posolstvo smiechu

Autor: Jana Mišeková | 5.5.2015 o 15:33 | Karma článku: 4,11 | Prečítané:  555x

Blázni, klauni, ako sa nezblázniť a o tom ako som narazila na jedného klauna, ktorý mi vie stále odpovedať...  

Človek, ktorý nadobúda hodnotu iba uznaním spoločnosti nakoniec zostáva skutočne sám. A samota zaručuje iba to, že sa znova v nikom nesklamete, lebo logicky nebudete mať v kom. Najväčší zločin ale je sklamať seba. Nechceme sklamávať a byť sklamávaný lebo cieľom nám býva potreba byť šťastnými. Opomíname ale, že šťastie, ako bolo už mnoho krát povedané, nemôže byť a nie je cieľom, je voľbou a rozhodnutím. Jediným spôsobom ako byť šťastným je jednoducho byť šťastný. Bez zaujatia akýmkoľvek výsostne sebeckým pudom, ktorý by pre mňa mohol znamenať i ubližovať ľuďom je, a mojím názorom navždy zostáva robiť to, čo chcem pretože to chcem, nie pre to, že odo mňa sa očakáva ale pre to, že ja od seba očakávam. Bodka. A naučiť sa nič neočakávať od ľudí, oslobodiť sa od vypočítavosti na revanš a to akokoľvek a pomáhať preto, že chcem nie preto, že očakávam. To, že takýto postoj v podstate nie je ničím novým a mohol by sa ľahko viezť v konfuciánstve a mohol by mať i existencialistický nádych, iba podtrhuje myšlienku, že obracanie sa do minulosti nebude vždy až takým hlúpym nápadom. Som typ človeka, ktorý sa nervózne zavrtí v momentoch, kedy cíti, že si nedokáže niečo vysvetliť a hľadá odpovede nástojčivo ďalej. No a ak sa ich nie som schopná dožiadať často to  považujem za osobnú prehru. Ale vďaka takýmto odpovediam i viem, že pokiaľ sa človek nenaučí prehrávať nebude schopný ani dostatočne oceniť víťazstvo. Ale nad čím chceme víťaziť ak sme si súperom len my samy? Táto otázka v podstate otázkou nie je, je sama sebe odpoveďou. A chcete naozaj nájsť odpoveď, ktorá by bola vašou trvalou zárukou šťastia? Úsmev! Akokoľvek ľahkovážne, banálne či hlúpo to slovo chce znieť jeho hĺbka je často väčšia ako si vieme pripustiť. Za jedno zo svojich "víťazstiev" považujem svoje náhodné stretnutie s dielom a posolstvom Jana Wericha, ktoré je pre mňa neustálym zdrojom myšlienok, inšpiráciou, útechou i dôvodom pre úsmev.

Jan Werich napísal, okrem iného knihu s názvom Úsmev klauna. Oživovať myšlienky géniov by sa mali neustále a to z toho jediného smutného dôvodu, že miznú a z jediného smutného faktu, že všetko dobré, múdre a účelné už sa vymyslelo a my sme na to iba zabudli. A prečo je úsmev tohto klauna pre mňa tak dôležitý? Klauni sa usmievajú aby sa ľudia smiali, i keď sa im samým v skutočnosti nemusí chcieť, klauni majú právo robiť si žarty z malichernosti ľudí, zo všetkých a všetkým povedať čo si myslia a znova sa na tom zasmiať, klauni pomáhajú ľuďom zabúdať na problémy každodenného života a teda sa smútku jednoducho vysmiať do tváre. Je to výsmešné? A prečo? Neklasifikujte si klauna iba ako človeka s veľkým červeným nosom v cirkuse ale ako človeka s neustále dobrou náladou, človeka s maskou stáleho úsmevu a koľko poznáte takých ľudí, o ktorých si hovoríte, ten človek sa stále usmieva ako to robí? Kde berie tú energiu na život? No ono to je práve preto, že sa jednoducho stále usmieva. Účinok a následok vášho úsmevu je úsmev niekoho iného a presne to Werich hovorí, úsmev je posolstvo, jednoducho v klišé slovách úsmev je zadarmo a smiech je darom a blázni sú šťastný a prečo sú? No lebo sa usmievajú i keď sa ostatným nechce. A že ani mne sa nechce stále usmievať, veď je to tak život prináša a odnáša problémy a starosti, ktorými sa učíme ale iba to, že ak máme možnosť sa usmievať tak si ju o to viac vážme. Úsmev je postoj. Nechcem hovoriť smejte sa na ľudí, prečítajte si doporučenú knihu a budete šťastný. On ten život nie je teleshoping. Iba by sme sa mali viac sústrediť na srandu ako na peniaze, žiť v prítomnosti iba pre to, že je to jediný moment, kde sme schopný byť úplne, zapamätať si, že neexistujú šedivé dni iba naše unavené oči nevidiace ich sviatočnosť a vedieť nasledovať a vracať úsmevy klaunov, ono vlastne jediný spôsob ako sa v tomto svete nezblázniť je sa v podstate zblázniť úplne...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?